مشکلات رایج در اتو بخار و تعمیر آن

مشکلات رایج اتو بخار

اتو بخار چیست ؟

اتو بخار یک وسیله عمومی خانگی است که برای از بین بردن چین و چروک لباس استفاده می شود . این کار بر این اساس کار می کند که ترکیب گرما ، فشار بخار آب و فشار سطح اتو ، چین و چروک ها را از بین می برد . اصل کار اتو بخار این است که وقتی جریان برق از سیم عبور می کند ، المنت موجود در اتو برقی ، گرم شده و این گرما از طریق رسانایی به صفحه پایه اتو منتقل می شود .

اتو بخار از آب بسیار گرم برای از بین بردن چین و چروک های لباس و پارچه استفاده می کند . این آب معمولا در یک مخزن نگهدارنده ریخته می ش.د و عناصر گرمایشی مخصوص ، آن را به بخار تبدیل می کنند . این بخار آب داغ از طریق تعدادی سوراخ در کفی اتو خارج می شود . از آنجایی که بخار آب ، الیاف تکی پارچه را شل می کند ، چین و چروک های لباس به طور کامل از بین می رود .

برخی از پارچه ها مانند پرده یا لحاف ، نیاز به بخار بیشتری دارند ، اینجاست که یک اتو بخار واقعی می تواند عملکرد عالی خود را نشان دهد . برخی از اتو بخار های پیشرفته ممکن است دارای سیستم صاف کننده عمودی نیز باشند ؛ یعنی بتوان از این دستگاه نیز به طور عمودی و از بین بردن چین و چروک پارچه های آویزان نیز استفاده کرد .

نکته مهم دیگری که می بایست به آن توجه کرد ، وجود وسیله یا کلیدی برای کنترل سطح بخار است . این سیستم به شما این امکان را می دهد تا بخار تولید شده را تنظیم کنید . در ادامه مشکلات رایج در اتو بخار ، عیب یابی و تعمیر آن ، برای شما گفته خواهد شد .

man repairman repairing iron service 369010

عیب یابی اتو بخار

در برخی مواقع ممکن است که اتو بخار شما دچار اختلالاتی شود و امکان تشخیص مشکل برای شما وجود نداشته باشد . البته وجود گارانتی و خدمات پس از فروش برای دستگاه خریداری شده ، از نکات مهمی است که می بایست بسیار مورد توجه قرار گیرد . در صورت وجود این دو ، به راحتی می توانید با نمایندگی برند خود تماس بگیرید تا شما را در تعمیر دستگاه خود ، یاری کنند . در این مقاله مشکلات رایج اتو بخار و روش تعمیر آن را برای شما شرح خواهیم داد .

 

روشن نشدن اتو

در این مورد ، ممکن است که پریزی که از آن استفاده می کنید ، برق نداشته باشد . پس پریز دیگری را امتحان کنید . اگر در صورت تعویض پریز نیز ، اتو بخار روشن نشد ، ممکن است که سیم رابط یا دو شاخه معیوب باشد .ابتدا دو شاخه را از سیم رابط جدا کنید و در صورت معیوب بودن آن را تعویض و یا تعمیر نمایید .

steam iron steaming 1 5

گرم نشدن صفحه اتو

  • سیم کشی اشتباه :

اگر هنگامی که دو شاخه ی اتو را به پریز متصل می کنید و چراغ آن روشن می شود اما صفحه گرم نمی شود ، سیم کشی داخل آن به صورت نادرست انجام شده است و برق به المنت نمی رسد . البته پیشنهاد می شود که کفی اتوی خود را به خوبی تمیز کنید تا رسوبات داخل سوراخ ها خارج شوند .

  • سوختن المنت :

گرم نشدن اتوی موجود در خانه ی شما ، می تواند به این دلیل باشد که المنت آن از کار افتاده است . اگر سیم کشی داخل اتو مشکلی نداشته باشد ، پس به احمال زیاد ، المنت آسیب دیده و دیگر کار نمی کند . جهت تعمیر آن می بایست به تعمیر کار مراجعه کرد و یا در صورت داشتن گارانتی ، می توان به نمایندگی برند محصول خود مراجه کنید .

  • وجود مشکل در ترموستات :

ترموستات قطعه ای ست که تنظیم دما را بر عهده دارد که می تواند دمای اتو را تا حد مورد نظر گرم کند و یا آن را کاهش دهد . پس در صورتی که تنظیمات آن به هم بخورد و به درستی کار نکند ، می تواند عاملی بر گرم نشدن اتو باشد . درست کار نکردن ترموستات اتو ، می تواند سبب داغ شدن بیش از حد اتو بخار نیز شود .

Morphy Richards Steam Iron is Not Working

برق داشتن کفی اتو

این مورد می تواند به این دلیل باشد که المنت اتو ، به درستی کار نمی کند . اگر المنت دستگاه معیوب باشد ، جریان برق در کفی اتو پخش می شود و و استفاده از آن خطرناک می باشد . برای اطمینان از سالم بودن المنت ، از چراغ سری استفاده کنید ؛ اگر المنت معیوب بود ، حتما آن را تعویض نمایید . البته ممکن است که سیم کشی اتو بخار نیز به درستی انجام نشده باشد و احتمال دارد که سیمی با صفحه اتو تماس داشته باشد و ایجاد کننده ی جریان برق در اتو باشد .

818QVqK6tOL

چکه کردن آب از صفحه ی اتو

  • استفاده نادرست از اتو :

بسیاری از کاربران هنگامی که مخزن اتو را از آب پر می کنند ، بلافاصله از آن استفاده می کنند . در اتو کشی و استفاده ی مناسب از دستگاه ، باید اجازه دهید که آب موجود در مخزن گرم شود و سپس از آن استفاده نمایید .

  • تنظیم درجه حرارت :

در اتو کردن پارچه های مختلف ، شما می بایست بر حسب جنس الیف پارچه ، حرارت اتو را تنظیم نمایید . اگر اتو بخار شما در دمای نامناسب باشد ، آب از صفحه چکه کرده و پارچه ی شما خیس خواهد شد . اما توجه داشته باشید هنگامی که درجه حرارت را پایین می آورید ، سیستم بخار آب را نیز خاموش کنید ، زیرا در شرایطی که درجه حرارت کم می شود ، دمای مناسب برای تبدیل آب به بخار وجود ندارد و در نتیجه آب از کفی اتو چکه می کند .

 

ایجاد لکه بر روی لباس

ایجاد لکه بر روی پارچه هنگام اتو کشی ، می تواند به دلیل رسوبات زیاد در آب باشد . حتما به آبی که در داخل مخزن می ریزید ، توجه داشته باشید کهاملاح موجود در آن زیاد نباشد تا از ایجاد لکه بر روی پارچه جلوگیری شود .

how to clean an iron 1080x675 4

نکته آخر

پیشنهاد می شود برای ایجاد مشکلات کمتر و بالا بردن طول عمر اتو بخار خود ، کفی آن را همیشه تمیز نگه دارید و سوراخ های موجود در آن را از رسوبات خالی کنید . این کار سبب می شود که از تمام مشکلات رایج گفته شده ، جلوگیری شود ؛ زیرا کفی اتو از مهم ترین قطعات این دستگاه است و گرفتگی و کثیف بودن آن ، سبب آسیب رساندن به قطعات داخلی دستگاه می شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *