آشنایی با وارانتی و انواع آن

,
وارانتی محصول

وارانتی چیست ؟

به طور معمول زمانی که خریدی را انجام می دهید ، فروشنده یا تولید کننده تعهد می دهد که پشت محصول خود بایستد . اگر این خرید ، خریدی بزرگ باشد ، همراه با محصول تهیه شده ، به شما وارانتی ارائه می دهند . اما وارانتی چیست ؟ وارانتی ، ضمانت نامه ای کتبی از طرف تولید کننده محصول یا ارائه دهنده خدمات به خریدار است که عملکرد استاندارد در آن ضمانت شده است .

وارانتی ها تا زمانی که در آن قید شده است ، خدماتی تضمین شده و قانونی یا اصلاح مشکلات را به مشتریان ارائه می دهد . مدت زمان وارانتی معمولا از تاریخ تحویل یا ارائه شروع می شود . در این سند مشخص می شود که در صورت عدم موفقیت و تطابق این محصول با عملکرد استاندارد ، چه مواردی تضمین می شود و چه تعمیرات یا اصطلاحاتی برای اطمینان از کیفیت وعده داده شده خدمات یا کالا انجام خواهد شد .

این وارانتی ها اکثرا نقص در کار و عملکرد ضعیف دستگاه را پوشش می دهند اما ممکن است در برخی موارد نیز ، آسیب های فیزیکی و غیر عمد را نیز پوشش دهند . این ضمانت نامه نه تنها تضمین می مند که محصول همانطور که در نظر گرفته شده کار کند ، بلکه کاربران را در درک عملکرد آن نیز یاری می دهد .

در این سند قید شده است که اگر محصول مطابق با تعهد داده شده عمل نکرد ، می بایست شرکت تولید کننده یا ارائه دهنده ، خدماتی نظیر تعمیر و تعویض را عرضه کند . برای مثال اگر چای ساز خریداری شده دچار مشکل شد و یا عملکرد آن ضعیف بود ، کمپانی ارائه دهنده خدمات موظف است که کالا را تعویض نموده و یا آن را به صورت رایگان تعمیر کند .

همچنین ممکن است بعضی از قطعات به تعویض کردن داشته باشند . تمامی این خدمات می بایست به صورت رایگان انجام شود . خرید یک محصول تحت پوشش وارانتی ، می تواند به اطمینان خاطر شما کمک کند . اگر عملکر به آن صورت که انتظار می رود عمل نکند ، می توان از این ضمانت نامه استفاده کرد و از خدمات پس از فروش کالا نیز بهره برد .

درک نحوه ایجاد و عملکرد وارانتی ها به شما کمک می کند بدانید چه زمانی می توانید از آن استفاده کنید . اگرچه ارائه ی وارانتی طبق قانون الزامی نیست ، اما بسیاری از شرکت ها به دلیل هدف مشتری مداری و حمایت از کاربران ، این ضمانت نامه را همراه با محصول ارائه می دهند .

 

ezgif 5 eff72868fa

انواع وارانتی

ضمانت صریح
هر زمان که فروشنده تایید کند که محصول به شیوه ای خاص عمل می کند ، یک ضمانت نامه صریح ایجاد می شود. وارانتی صریح می تواند چندین اشکال مختلف داشته باشد ، چه گفتاری و چه نوشتاری ، اساسا تضمینی است که محصول دارای سطح خاصی از کیفیت و قابل اطمینان است .

فروشنده ممکن است با تایید یک واقعیت ، قول مربوط به کالا و توصیف کالا ، یک ضمانت نامه صریح ایجاد کند . در صورت عدم موفقیت محصول در این زمینه ، سازنده بدون گرفتن هزینه اضافی ، محصول را تعمیر یا تعویض خواهد کرد .

ضمانت نامه های صریحی که به صورت کتبی بیان می شوند ، مطمئن تر اند ؛ به عنوان مثال یک تولید کننده لامپ بر روی بسته بندی خود عبارت ( 15000 ساعت دوام دارد ) را چاپ می کند . درست است که کلمه ضمانت یا وارانتی بر روی این بسته بندی به کار نرفته است ، اما این ادعا یک ضمانت نامه صریح است . اثبات وجود ضمانت نامه شفاهی بسیار دشوار می باشد و پیشنهاد نمی شود .

 

ضمانت ضمنی
وارانتی های ضمنی ، ضمانت نامه های نانوشته ای هستند که توسط خریدار فرض می شوند . اکثر خرید های مصرف کننده تحت پوشش ضمانت ضمنی خرید و فروش هستند ؛ بدین معنا که تضمین شده است که محصول طبق ادعا عمل کند . برای مثال جارو برقی که مکش کافی برای تمیز کردن یک اتاق متوسط را ایجاد نمی کند ، ضمانت را نقض می کند . پیشنهاد می شود 6 قانون تجارت پذیری در مورد وارانتی و گارانتی ضمنی را حتما بخوانید تا از این بخش اطلاعات بیشتری به دست آورید .

برای اطلاعات بیشتر در مورد ضمانت نامه ضمنی و قانون تجارت پذیری ، کلیک کنید .

 

ضمانت تکمیلی
این ضمانت ، از بهترین ضمانت ها است که معمولا همراه با یک کالای مصرفی مانند لوازم الکتریکی ارائه می شود . به طور کلی این ضمانت نامه تضمین می کند که محصول به روشی خاص عمل می کند . اگر محصول خریداری شده ، معیوب تشخیص داده شود ، ضمانت نامه تکمیلی ، تمام هزینه های مربوط به تعمیر یا تعویض محصول را پوشش می دهد .

به عبارت دیگر مصرف کننده ملزم به پرداخت هزینه برای کالای معیوب نیست تا زمانی که کالای مورد نظر ، تحت پوشش وارانتی تکمیلی باشد . این ضمانت نامه ها معمولا توسط شرکت سازنده یک محصول ارائه می شوند ؛ اگرچه ممکن است برخی از فروشگاه های ارائه دهنده خدمات نیز ضمانت های کوتاه مدتی را ارائه دهند .مدت زمان استفاده این نوع ضمانت نامه را شرکت تولید کننده مشخص می کند و پس از انقضای این بازه زمانی ، شرکت دیگر تعهدی به تعمیر کالا ندارد .

 

ضمانت محدود
همانطور که از نامش پیداست ، وارانتی محدود فقط به قطعات مشخص شده ، انواع خاصی از عیوب و یا شرایط دیگر محدود می شود . در سند این نوع ضمانت نامه درج می شود که در چه شرایطی ، شرکت تولید کننده یا ارائه دهنده موظف است که محصول را تعمیر و یا قطعات آن را تعویض کند و خسارات وارده بر کالا را بپردازد . همچنین این ضمانت نامه محدود ممکن است شامل این شرط باشد که سازنده و مصرف کننده ، هزینه تعمیرات را برای یک دوره زمانی معین ، تقسیم کنند .

این ضمانت نامه ، ضمانت محصولی از طرف تولید کنندگان به فروشندگان به عنوان یک بیانیه کتبی است که شرایط و محدودیت زمانی را تعیین می کند که محصول همانطور که گفته شده و مطابق با استاندارد ها عمل کند .چنین ضمانت هایی معمولا محدود به تعمیر برخی قطعات یا تعویض آنها می شوند .

 

ezgif 5 d2a77ef0b3

سخن آخر

استفاده از وارانتی و گارانتی همراه با هر محصولی ، سبب می شود که اطمینان کامل به محصول خریداری شده ، حاصل شود و بتوان با خیالی آسوده از استفاده از آن لذت برد . ضمانت نامه های کتبی ، به مراتب بهتر و قابل اعتماد تر از ضمانت های شفاهی هستند و می توان در بازه های زمانی مشخص ، از آنها استفاده کرد . با توجه کردن به نکات ریز و تفاوت بین این ضمانت نامه ها ، می توان خریدی مطمئن و فراتر از انتظار داشت .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *