طرز تهیه اسپرسو با اسپرسو ساز

تهیه اسپرسو با اسپرسو ساز

اسپرسو و اسپرسو ساز

اسپرسو ، شکل غلیظی از قهوه است که پایه بسیاری از نوشیدنی های قهوه است . این نوشیدنی ، از همان دانه های قهوه درست می شود اما قوی تر ، غلیظ تر و کافئین دار تر است . بسیاری از مردم فکر می کنند که اسپرسو نوع خاصی از قهوه است؛ در حالی که اسپرسو ، نوع خاصی از دم کردن است ، نه یک نوع دانه قهوه . با این حال انواع خاصی از دانه های قهوه وجود دارند که برای تهیه اسپرسو مناسب تر اند ؛ مانند دانه های قهوه ی سوماترا ، کونا و کنیا .

این دانه ها برای بازدهی بهتر ، به خوبی آسیاب می شوند . قهوه اسپرسو یه نوع دانه برشته و تیره است . برشته کننده های تخصصی دانه قهوه ، قهوه آسیاب شده یا دانه های این نوع قهوه را به عنوان قهوه اسپرسو برچسب گذاری می کنند که نتیجه ی این نوشیدنی عالی خواهد شد ؛ زیرا از استاندارد ترین نوع اسپرسو است .

برای دم کردن این اسپرسو ، از فشار زیادی استفاده می شود تا آب داغ از میان دانه های پودر شده عبور کند و در نتیجه مقدار کمی قهوه غلیظ به دست می آید . پس تفاوت قهوه و اسپرسو در نوع آسیاب شدن دانه ها و دم کردن آن است . دانه های قهوه برای تهیه اسپرسو می بایست بسیار ریز آسیاب شوند . این پودر هنگامی که در اسپرسو ساز قرار می گیرد ، در برابر فشار قوی بخار آبی که دستگاه تولید می کند ، قرار می گیرد و اسپرسو آماده می شود .

در نتیجه شما نباید از دانه های آسیاب شده قهوه به عنوان اسپرسو ، در قهوه ساز استفاده کنید ؛ زیرا عملکرد این دو دستگاه کاملا متفاوت بوده و هر کدام کار مختلفی را انجام می دهند . اگر از پودر اسپرسو در قهوه ساز استفاده کنید ، ممکن است فیلتر کاغذی یا فیلتر توری مسدود شده ، و سر ریز شود . پس بهتر برای تهیه هر کدام ، از دستگاه خود استفاده کنید تا هم از دستگاه محافظت کنید و هم نوشیدنی شما طعم بهتری داشته باشد .

نوشیدنی اسپرسو دارای رنگی تیره است که بسیار غلیظ بوده و عطر ، شیرینی ، برشتگی ، اسیدیته و نت های طعمی بینظیری در آن وجود دارد . این اجزا بدنه ضخیمی به اسپرسو می دهند . اسپرسو بسیار سریع دم شده و به همین دلیل طعم تلخی دارد .

این تفاوت زیاد در طعم قهوه و اسپرسو ، سبب شده که مردم فکر کنند دانه های قهوه با دانه های اسپرسو فرق دارد ؛ اما تغییر طعم اسپرسو به دلیل روش دم کردن آن است . این نوشیدنی می بایست حتما با دستگاه مخصوص خود ، یعنی اسپرسو ساز ، دم شود . یک اسپرسو ساز عالی ، دارای ویژگی هایی مانند گرم شدن سریع ، تایمر ، گارانتی و خدمات پس از فروش و … است که می بایست در انتخاب این دستگاه ، بسیار دقت کرد . در ادامه مشخصات دستگاه اسپرسو ساز و روش استفاده از آن را برای شما توضیح خواهیم داد .

Coffee roast types 1024x576 1

دستگاه اسپرسو ساز

یک دستگاه اسپرسو ساز ، دانه های کاملا آسیاب شده قهوه را با فشار قوی آب داغ نزدیک به نقطه جوش ، از طریق یک لوله و پمپ به فیلتری که پودر اسپرسو در آنجا قرار دارد ، می رساند تا نوعی قهوه غلیظ به نام اسپرسو حاصل شود . این دستگاه دارای بخش های مختلفی است :

  • مخزن : این بخش، آب سرد مورد استفاده در دستگاه اسپرسو ساز را در خود نگه می دارد . این آب در آنجا گرم نشده و می تواند در دستگاه جابجا شود .
  • پمپ : این پمپ ، آب را از مخزن خارج می کند و با فشار بالا به محفظه گرمایش پمپ می کند .
  • محفظه گرمایش : محفظه گرمایش ، دارای ساختاری محکم از جنس استیل است که یک عنصر گرمایشی درون شیاری در پایین آن تعبیه شده است . المنت حرارتی ، مانند یک سیم که شبیه به رشته یک لامپ است ، سیم پیچی شده است . این المنت ، هنگامی که برق از آن عبر کرده ، داغ می شود . محفظه گرمایش حاوی یک شیر یک طرفه است که آب را از پمپ وارد محفظه می کند ، اما از محفظه به داخل پمپ برنمی گردد .
  • پورتا فیلتر : فیلتر پورتا ، قسمت قابل جابجایی در دستگاه است که قهوه آسیاب شده را نگه می دارد . در پایین این سبد ، دو دهانه وجود دارد که اسپرسو از آن خارج می شود .
  • میله بخار : این میله برای گرم کردن و کف کردن شیر برای استفاده در نوشیدنی های مختلف استفاده می شود که به محفظه گرمایش متصل است .
  • صفحه کنترل : صفحه کلید این دستگاه شامل کلید روشن / خاموش ، دو چراغ نشانگر و یک شیر کنترل است . یکی از چراغ ها نشان می دهد که دستگاه روشن است و دیگری نشان می دهد که محفظه گرمایش در دمای مناسب است یا خیر . شیر متصل به دستگاه ، برای شروع جریان آب در فیلتر و قهوه یا شروع جریان آب از میله بخار استفاده می شود . البته ممکن است که اسپرسو ساز های حرفه ای ، کلید های بیشتری داشته باشند که استفاده از آنها ساده است .

ezgif 2 67158d525f

طرز تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز

  • ابتدا مخزن دستگاه را با آب سرد پر کنید .
  • دانه های قهوه را کاملا آسیاب کنید . آسیاب کردن این دانه  ها باید به گونه ای باشد که به پودر تبدیل شوند و حتی یک دانه بزرگ در آن وجود نداشته باشد . ممکن است لازم باشد این کار را چند بار آزمایشی انجام دهید تا بتوانید به درستی آن را آسیاب کنید . برای یک شات اسرپرسو ، تقریبا 9 گرم پودر قهوه لازم است .
  • پودر قهوه را به پورتا فیلتر اضافه کرده و با استفاده از تامپر آن را محکم فشار دهید تا کاملا فشرده شود . برای تهیه یک اسپرسو خوش طعم ، مهم است که پودر قهوه تا حد ممکن صاف و فشرده شود .
  • سپس پورتا فیلتر را در دستگاه قرار داده و دکمه را فشار دهید تا اسپرسوی شما آماده شود . اگر اسپرسوی آماده شده به اندازه کافی غلیظ نیست ، می بایست از آسیاب ریزتر استفاده کنید و یا اگر تهیه اسپرسو بیش از 30 ثانیه طول کشید ، از آسیاب درشت تر استفاده کنید .

how to make caffe latte 765372 step 06 1 be0a688317174c16bfdbdcfa1af22aff

و در آخر

یک اسپرسوی خوب ، دارای یک لایه ضخیم از کرم است ؛ یک کف ضخیم بر روی اسپرسو . این کرم ، به اسپرسو عطر می بخشد . روغن سنگین و خامه ، لایه های مشخصی را برای اسپرسو ایجاد می کنند و هر کدام طعم متفاوتی دارند . توصیه می شود قبل از خوردن آن ، اسپرسو را هم بزنید تا طعمی متعادل و یکسان به وجود آید . برای تهیه یک اسپرسوی عالی ، پیشنهاد می شود که اصول را رعایت کنید تا بتوانید بهترین نوشیدنی را برای خود و خانواده آماده کنید .

ezgif 2 e857ce4d77 1

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *