طرز تهیه اسموتی با اسموتی ساز و فواید آن

نحوه کار با اسموتی ساز

اسموتی چیست ؟

اسموتی یک نوشیدنی مخلوط غلیظ با قوام شیک است که معمولا در اسموتی ساز با ترکیباتی از میوه ها ، سبزیجات و مایعاتی نظیر شیر و ماست تهیه می شود. این نوشیدنی پرطرفدار معمولا از سه قسمت اصلی تشکیل میشود : نوعی مایع مانند شیر یا ماست که به عنوان پایه اسموتی نامیده می شود ، مجموعه ای از میوه ها و یخ .

اگر میوه یا سبزیجات منجمد استفاده شود ، دیگر نیازی به استفاده از یخ نیست . غلظت اسموتی معمولا با نسبت مایعات به جامدات تعیین می شود ، بنابراین برای غلیظ کردن هر اسموتی ، می توانید به طور کلی مقدار مایع اضافه شده را کاهش دهید یا بالعکس مقدار میوه یا سبزیجات اضافه شده را افزایش دهید .

 

برخی افراد پودرهایی را به اسموتی می افزایند تا مکمل و طعم دهنده آن بیشترشود و همچنین غلظت اسموتی نیز بیشتر شود . پودر پروتئین طعم دار یا مکمل های ویتامین ، نمونه ای از این مکمل ها است . چاشنی هایی مانند برگ نعنا تازه ، میوه های نیمه خرد شده و یا تکه ها یا برش هایی از لیمو می تواند به عنوان چاشنی و فزاینده ای برای تزئین اسموتی آماده شده در نظر گرفت .

ezgif 2 f09c150b79

تفاوت اسموتی و شیک

برخی از دستوالعمل های اسموتی ، حاوی بستنی یا مقادیر زیادی شکر اضافه شده به شکل عسل ، شربت و شکلات هستند . افزودن بستنی و به ویژه مقادیر زیادی شکر فراوری شده ، به احتمال زیاد نوشیدنی حاصل را به عنوان شیک تلقی می کند ؛ زیرا اسموتی ها به طور معمول دارای شکر مصنوعی نیستند و فقط شامل خوراکی های طبیعی هستند . به همین دلیل است که طرفداران رژیم غذایی مناسب ، به این نوشیدنی خوشمزه روی آورده اند . زیرا اسموتی بسیار نوشیدنی سالمی بوده و برای بهبود سلامتی مفید است .

smoothie vs milkshake what is the difference between the two and which is better main

تفاوت اسموتی و آبمیوه

اسموتی به طور معمول از میوه ها و سبزیجات درست می شود ؛ از این رو لازم است که برای تهیه آن از اسموتی ساز استفاده شود . آبمیوه ها ، فقط با استخراج مایع میوه یا سبزی تهیه می شوند . در حالی که اسموتی حاوی میوه یا سبزیجات است و فواید پوست ، دانه ها و داخل میوه را به طور کامل دربر می گیرد . بنابراین ، اسموتی حاوی تمام فیبر اصلی میوه ها و سبزیجات است ، در حالی که آبمیوه فقط حاوی مایع استخراج شده است .

می توان گفت که تهیه این نوشیدنی ، بسیار راحتتر از درست کردن آبمیوه و شیک است و در عین حال از فیبر و ویتامین های بیشتری نیز برخوردار است . آبمیوه گیری می تواند راهی موثر برای توزیع مواد مغذی بین افرادی با ظرفیت گوارشی محدود یا افرادی که تحت درمان بیماری هستند ، باشد . در مقابل ، اسموتی ها این مزیت را دارند که علاوه بر حفظ فیبر ، می توانند منابع پروتئین جامد و ویتامین را نیز در خود جای دهند ؛ که این باعث می شود اسموتی را به یک وعده غذایی متعادل تر تبدیل کند و باعث سیری شود .

انتقاد رایج از آبمیوه ، این است که غلظت بالای قندهای طبیعی ، باعث افزایش سریع قند خون می شود . همچنین راهی برای دریافت منابع قابل توجهی چربی های سالم ار آبمیوه وجود ندارد ؛ بنابراین در صورت تمایل به مصرف مواد مغذی بیشتر ، می بایست مواد دیگری را به آبمیوه افزود . درست کردن یک اسموتی با اسموتی ساز ، می تواند ارزش غذایی را در رژیم شما بسیار بالا ببرد .

blend vs juice

انواع مختلف اسموتی

اسموتی میوه ای : این اسموتی ، اغلب از میوه ها و افزودنی های دیگر مانند شیر یا ماست درست می شود که برای طعم شیرین و خوشمزه آن ، بسیار پرطرفدار است .

اسموتی سبز : این اسموتی ها به دلیل استفاده از سبزیجات مانند اسفناج ، به رنگ سبز تیره هستند . این نوع اسموتی ، یکی از سالم ترین اسموتی هاییست که می توان در خانه درست کرد .

اسموتی سالم : هر اسموتی که شاما میوه و سبزیجات به علاوه مکمل های افزودنی باشد ، اسموتی سالم نامیده می شود . هدف از تهیه این اسموتی ، بهینه سازی مقدار مواد مغذی است .

اسموتی کاهش وزن : در این نوع اسموتی ها ، معمولا هر گونه قند اضافه شده را حذف می کنند و اغلب حاوی چربی های سالم مانند دانه کتان یا کره بادام برای کمک به سیر کردن اشتها هستند . محرک ها مبتنی بر کافئین مانند چای سبز یا قهوه نیز می توانند اضافه شوند که با افزایش متابولیسم و کاهش اشتها ، باعث کاهش وزن می شوند .

اسموتی دسر : اسموتی هایی که برای دسر سرو می شوند ، معمولا حاوی شکر یا چربی اضافه شده به شکل بستنی یا شربت هستند . این اسموتی ها که دارای دستورالعمل متفاوتی هستند و دارای شکر هستند ، طعمی شبیه به شیک دارند .

ezgif 2 8b4cccce96

اسموتی ساز چیست ؟

در این دوره از تغذیه سالم ، اسموتی ها روز به روز محبوب تر می شوند . در واقع مردم به اسموتی علاقه دارند و می خواهند که آن را در خانه درست کنند که برای تهیه این نوشیدنی ، دستگاه اسموتی ساز انتخاب خوبی است . اسموتی ساز ، یک نسخه جدید از مخلوط کن است ؛ با این تفاوت که نسبت به مخلوط کن قدرت وات بالاتری را ارائه می دهد تا یخ و میوه را کاملا خورد کند . محفظه اسموتی ساز شکل باریک تری دارد که یخ و میوه را به سمت پایین هدایت می کند تا عملکرد بهتری داشته باشد .

اسموتی ساز دارای دهانه ای به سمت محفظه شیشه ای است تا مخلوط اسموتی راپخش کند . برخلاف مخلوط کن های معمولی ، این ویژگی این امکان را به کاربر می دهد تا اسموتی را بدون نیاز به بیرون آوردن از محفظه ، آن را سرو کند . اسموتی ساز ها معمولا در محفظه شیشه ای خود دارای اندازه گیری دقیق یخ ، مایع و میوه هستند تا بتوان یک اسموتی ایده آل را تهیه کرد . در ادامه طرز تهیه اسموتی را برای شما خواهیم گفت .

kitchen background empty textured wooden table window shelves blurred selective focus 172134170

طرز تهیه اسموتی با اسموتی ساز

  1. ابتدا می بایست با 1 تا 2 فنجان مایع شروع کنید . اولین موادی که وارد اسموتی ساز می شود ، مایعی است که می خوالهید پایه اسموتی شما باشد ؛ زیرا باید تیغه را احاطه کند تا فرایند مخلوط کردن به درستی شروع شود . انواع مختلفی از مایعات وجود دارد که می توانید بسته به رژیم غذایی و ترجیحات طعمی خود ، از آنها استفاده کنید : آب ، شیر ، ماست ، آب نارگیل ، آبمیوه ، چای و قهوه .
  2. در قدم بعدی ، می بایست در داخل اسموتی ساز خود ، میوه و سبزیجات را قرار دهید . هرچه آب میوه ها یا سبزیجات استفاده شده بیشتر باشد ، به مایعات کمتری برای اضافه کردن نیاز خواهید داشت . موز یک میوه محبوب برای اسموتی است ؛ زیرا به غلیظ تر شدن اسموتی کمک می کند و طعمی خنثی را ارائه می دهد . به راحتی می توانید میوه و سبزیجات خود را به اسموتی ساز بیافزایید .
  3. موارد اضافی ویژه : مواد دیگری که اضافه می کنید ، هم به خوش طعم شدن و هم به غلیظ شدن اسموتی کمک می کند . این یک راه عالی برای متعادل نمودن مواد مغذی داخل اسموتی است . برخی از رایج ترین مواد افزودنی که به اسموتی می افزایند ، عبارتند از : پودر ویتامین ، پودر پروتئین ، پودر گندم و جو ، طعم دهنده ، بستنی ، کره بادام زمینی ، دانه کتان و جو دو سر .
  4. اگر از میوه و سبزیجات یخ زده استفاده می کنید ، نیازی به افزودن یخ نیست . اما اگر از میوه های نسبتا تازه استفاده می کنید ، چند تکه یخ به اسموتی ساز اضافه کنید تا اسموتی خنک تری داشته باشید . افزودن یخ باعث می شود که شیرینی اسموتی کاهش یابد و همچنین خنک تر و با طراوت تر باشد .
  5. باید مواد را تا زمانی که به طور کامل به مایع تبدیل شوند ، در اسموتی ساز مخلوط کنید که حدود 5 تا 10 دقیقه طول می کشد . مطمئن شوید که محفظه مواد را کامل پر نکرده اید ، زیرا در صورت پر بودن ظرفیت آن ، اسموتی ساز به دستی کار نخواهد کرد . هنگامی که اسموتی کاملا غلیظ شد ، می توانید آن را سرو و نوش جان کنید .

Simply Recipes Blueberry Smoothie METHOD 3 67373dc3b7734028ba2064fe010ab70e

و در آخر

اسموتی ساز ، در اندازه های مختلف و از تولید کنندگان بسیاری عرضه میشود . قیمت ها می تواند بسته به ویژگی ها و کیفیت دستگاه متغیر باشد . توجه داشته باشید که اسموتی ساز هایی را انتخاب کنید که کیفیت عملکرد آنها بالا یاشد و همچنین دارای گارانتی و خدمات پس از فروش باشد . برای اهمیت بیشتر و بهبود سلامتی خود ، حتما در طول روز برای خود و خانواده، اسموتی درست کنید و تا جایی که می توانید ، برای تهیه آن از میوه های تازه استفاده کنید .

gettyimages 1237890164

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *